Współwłasność spółki nie przekreśla niższej stawki podatku
Przez grunty związane z budynkami mieszkalnymi należy rozumieć nie tylko te, na których taki obiekt został posadowiony, ale również przylegające, zapewniające właściwe korzystanie z tego budynku, niezbędną obsługę jego oraz jego mieszkańców.
Spór w sprawie dotyczył podatku od nieruchomości za 2012 r. Chodziło o określenie współwłaścicielowi gruntu i pozostałym osobom zobowiązania w tym podatku na ponad 8 tys. zł. Udział podatnika w nieruchomości wynosi 1/53. Problemem okazało się jednak to, że jednym ze współwłaścicieli była spółka prowadząca działalność gospodarczą. Fiskus uznał, że o wysokości zastosowanej stawki podatku decydowało współposiadanie nieruchomości przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Współposiadanie nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak również brak związku ekonomicznego nieruchomości z działalnością przedsiębiorcy uznał za fakt bez znaczenia dla sprawy. Urzędnicy twierdzili też, że grunt, oznaczony w ewidencji symbolem „dr", czyli droga, nie spełnia wymogów, aby uznać go za przeznaczony na cele mieszkaniowe.
Podatnik zaskarżył to rozstrzygnięcie, ale WSA w Szczecinie nie uwzględnił jego skargi. Stwierdził, że nie jest dopuszczalne zakwalifikowanie drogi jako gruntu związanego z budynkami mieszkalnymi tylko na tej podstawie, że prowadzi ona do działek położonych na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczeniem funkcji letniskowej oraz usług komercyjnych, a część tych działek już jest zabudowana budynkami mieszkalnymi.
W ocenie WSA, wyłączenie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta